Site içi Backlink Nedir, Nasıl yapılır

Site içi Backlink Nedir, Nasıl yapılır

Yazar: Altay Olcay 0 188

Merhaba arkadaşlar.

Backlink konularını 3 farklı sayfada işliyorum. Bunun nedeni sayfalar arası backlink oluşturmak; arama motoru tarafından güncelliğimi sürdürülebilmek. 

Girmiş olduğunuz bir çok siteyi ele alalım. Konu seo ve backlink olsun. Bu siteler arasında makaleleri copy-paste yapanları çıkarıyorum ve geriye zaten fazla web sitesi kalmamakta. Bu web sitelerindeki makaleleri incelediğimizde, sitenin içinde bir sayfadan başka bir sayfala link verdiğini görüyoruz. 

Daha iyi kavrayabilmeniz için gerçek bir örnek ile devam etmek istiyorum. http://altayolcay.com.tr/blog/Seo-Danışmanlığı/Seo-Nedir,-Nasıl-Yapılır.html internet adresimde bulunan makalede "Arama motorlarına kayıt yapmak çok kolay" diye bir yönlendirme linki var. Bu link http://altayolcay.com.tr/blog/Seo-Danışmanlığı/Arama-Motorlarına-Kayıt-Yaptırmak.html adresine gönderiliyor. Burada biz arama motoruna ne diyoruz onu inceliyelim.

Anchor link olarak adlandırdığımız(kesinlikle bu tip linklemeyi kullanın) a tagı ile linkleme işleminde biz arama motoruna "Arama motorlarına kayıt yapmak çok kolay" diye bir kelime aranmış ise senin sayfalarında bende bir link var muhteşem mi muhteşem, mükemmel mi mükemmel. Linki anchor link olarak arka planda paylaşıyorum. Bunu al arama motoruna ekle demiş oluyoruz. Arama motoru böceği(botu) da bu linki alıp arama web sitesine ekliyor.

Anchor link örneği:
<a href="Yönlendirilecek Web Adresi">Görünecek Kelime</a>

Arkadaşlar aslında site içi backlik bu kadar basit. Olayın özeti, site içindeyken site içinde bir sayfala link adresi vermek. Eğer internet sayfa popülerliğiniz yüksek değilse bu tip linklemeler çok etkili olmaz. Sadece arama motoru için yol haritası olabilir. Tabi şimdi bana soruyorsunuz sanırım, "eğer değersiz ise neden kullanalım ki?" diye. Arama motoru sitenizde kolayca gezinmek ister. Arama motoru kolay gezinebilirse siteye gelen anonim(kimliği bilinmeyen) kullanıcı da sitenizi rahatlık ile gezebilir.

Bir sonraki konum site dışı backlink makalemde görüşmek dileğiyle.

Esenlikle kalın..

YORUM YAP

Yorumlar (0)