Site Dışı Backlink Nedir, Nasıl Yapılır

Site Dışı Backlink Nedir, Nasıl Yapılır

Yazar: Altay Olcay 0 168

Merhaba arkadaşlar.

Bu önemli bir konu. Aslında Seo'nun %30 temeli bu makalede yazmaktadır. Arama motorunda popülerlik çok önemlidir. Misal arkadaşınız bir araba alacak. Ve size soruyor. Siz arabadan iyi anlayan arkadaşlarınıza sorup araştırma yapıyorsunuz. Arkadaşınız A firmasındaki araba çok kaliteli diyor. Diğer arkadaşınızda B firmasındaki araba fiyat bakımından daha iyi diyor. Bir diğer arkadaşınızda C firmasındaki araba hem kaliteli hem de fiyatı iyi diyor. Tabiki siz C firmasına yöneliyorsunuz.

Bu örnekte siz arama motorusunuz. Arkadaşlarınız ise web siteleri. Siz araba alacak arkadaşınıza en iyi sonucu vermek istiyorsunuz. Tabi hiç sevmediğiniz bir arkadaşınız ise yanlış sonuç verebilirsiniz. Ama arama motoru yanlış sonuçlarda kullanıcılarını kaybedecegini bildiği için yanlış sonuç vermemeli. 

Canlı hayat örneğimizi bitirdiğimize göre arama motoru mantığına geçebiliriz. Sizin sitenizin dışında, başka web sitelerinden sizin internet sitenize yönlenen her link site dışı backlink olarak adlandırılır. 

Site Dışı Backlink Peki Neden Önemlidir?

Sizin sitenizi bir başka site link yönlendirerek destekliyorsa, arama motoru bunu kaliteli web site olarak benimser. Tabi şöyle bir sıkıntı var. Sizi destekliyen sitenin kalitesi ve ilgi alanı çok önemlidir. Yüksek kaliteli ve aynı ilgi alanlı web sitesi sizi öneriyorsa bu çok kaliteli bir site dışı backlink olarak adlandırılabilinir. Fakat sitenizi kalitesiz ve farklı ilgi alanlı bir websitesi desteklerse, arama motoru açısından bu zararlı bir site dışı backlinktir. Unutmayın siz uzay mekiği kullanmayı bilmeyen bir marangozdan aya gitmesini bekliyemezsiniz. Arama motoruda bir yazılım sitesinden, yemek tarifi barındıran anchor link'i önemsiz bulacaktır. Önemsiz bulması dışında, sizin web sitenizin kalitesinide düşürecektir.

Site dışı backlink'ide siteiçi backlink gibi anchor link verilerek kullanılır. Aşağıda link örneğini verelim.

<a href="yönlenecek web site adresi">Hangi kelimede yönlenmesini istiyorsanız o kelimeyi buraya ekleyin</a>

Site içi backlik'de anlatmıştık fakat o makaleyi okumayanlar için değinmek istiyorum. Anchor link açıklama kısmında verilen yani "Hangi kelimede yönlenmesini istiyorsanız o kelimeyi buraya ekleyin" yerine yazılan kelime önemlidir. Arama motorun aramayı yapan kişi misal "yemek tarifi" diye arama yapıyor. Dışarıdan gelen backlink anchor link açıklama kısmı "yemek tarifi" olarak sizin sitenize yönleniyor. Bu arama motorunda size avantaj sağlar. Arama motorlarının bir filtresi bunu önemser. Bu link sayesinde belkide rakip siteden bir adım önde olmanıza olanak sağlar.

Bu konu dahada detaylanabilir. Belki anlamadığınız yerler mevcut olabilir. Yorum kısmından sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince dilim döndüğünce size açıklamaktan mutluluk duyarım. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle..

Esenlikle kalın...

YORUM YAP

Yorumlar (0)